GOSPODARKA OBIEGU ZAMKNIĘTEGO

Zarządzanie środowiskiem przynosi korzyści firmom, społecznościom i zdrowiu naszej planety. Naszym celem jest obniżenie kosztów zarządzania środowiskiem przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka biznesowego i zobowiązań środowiskowych, a także szukamy okazji do przekształcenia zobowiązań w aktywa.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada minimalizację wpływu wytwarzanych produktów na środowisko poprzez dobór surowców i odpowiedni projekt produktu, aby umożliwić ponowne wykorzystanie produktów.

Dzisiejsze firmy muszą obecnie rozważyć trzy podstawowe, ale ważne kwestie:

  • Jakie stosują surowce
  • Co jest produktem
  • Jakie są straty – odpady

Te trzy aspekty nigdy nie były tak blisko związane, jak są dzisiaj. Wraz z malejącymi zasobami i stale rosnącym zapotrzebowaniem na ekosystem, musimy ponownie ocenić, w jaki sposób prowadzimy działalność.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, oparta na zasadzie „zamkniętej pętli”, to zasada, w której wartość produktów i materiałów jest utrzymywana tak długo, jak to możliwe, a ilość zużytych zasobów i wytwarzanych odpadów jest ograniczona do minimum.

Unia Europejska jako priorytet wymienia wzrost poziomu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych jako elementu niezbędnego do wprowadzenia gospodarki stosującej podejście zamknięte. Technologia przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych opracowana przez firmę Handerek Technologies umożliwia efektywne wykorzystanie odpadów poprzez przekształcenie ich w komponenty paliw silnikowych, realizując tym samym ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Środki zapobiegawcze

Działania związane z wprowadzeniem gospodarki zamkniętej mogą przynieść liczne korzyści gospodarcze, społeczne i środowiskowe. Zapewnią one między innymi:

  • trwały wzrost gospodarczy spełniający zasady zrównoważonego rozwoju i powodujący potencjalne oszczędności około 600 miliardów euro przez firmy europejskie, co stanowi 8% ich rocznego obrotu,
  • wspieranie nowych, innowacyjnych technologii przy pomocy inicjatywy „Przemysł 2020 w gospodarce o obiegu zamkniętym”, która ma otrzymać finansowanie w wysokości ponad 650 mln EUR,
  • stworzenie 580 000 nowych miejsc pracy dla osób o różnych kwalifikacjach zawodowych,
  • stworzenie potencjału integracji i spójności społecznej oraz rocznych oszczędności ok. 465 EUR na rachunki za energię elektryczną na gospodarstwo domowe do 2020 r. dzięki poprawie efektywności energetycznej,
  • zwiększony poziom ochrony środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji do wszystkich jego składników, w tym gleby, wody i powietrza. Szacuje się, że koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 450 milionów ton do roku 2030.
  • przeciwdziałanie nieodwracalnym szkodom powodowanym przez zużycie zasobów naturalnych w ilościach przekraczających zdolność Ziemi do przywrócenia tych zasobów.
  • recykling tworzyw sztucznych przyczynia się do zmniejszenia uzależnienia Europy od paliw kopalnych i emisji CO2, zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego.

Wszystko to sprawia, że ​​wdrożenie gospodarki cyrkularnej jest koniecznością, do której musimy dążyć. Wspierając tę ​​koncepcję, wspieramy środowisko naturalne, a ponadto tworzymy stabilną i bezpieczną przyszłość dla nas i dla przyszłych pokoleń.